The Da-Snap allows for versatile frame options with customization features that include curved frames and wrap around surfaces. The Da-Snap can be mounted on the wall or in a wall opening.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- 16:9 aspect ratio so everyone can enjoy the movie or presentation without much of a stretch
- 49" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 87" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- 100" projection screen is designed to work with all types of projectors
- Offers optimal viewing with excellent color rendition and image contrast with low reflectance
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 100" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Maximum Screen Size Supported | 50" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desk |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mount Type | Wall Mount |
| Mount Surface | Desk |
| Screen Width | 87" |
| Screen Height | 49" |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Desktop |
| Screen Fabric | Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







