- Print your documents with great efficiency and speed with Laser print technology
- Impressive 120000 duty cycle to handle heavy workloads with ease
- Cut your paper cost by 50% with Automatic Duplex Printing that allows you to print on both sides
- Prints are delivered at 1200 x 1200 maximum print resolution (dpi) for excellent quality results
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Cut down the potential hazards of tripping and electrical fires by reducing the number of long cables. Print wirelessly even from your mobile devices.
- Optimize your workflows by sharing the resources of the printer with Ethernet connectivity
- Recommended to use with plain paper
- Easily navigate the on-screen menus with just a few taps at 2.80" screen
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Source Technologies Inc |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 1 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 512 MB |
| Maximum Memory Supported | 512 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 2.80" |
| Touchscreen | Yes |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Supported Network Protocols | WPA2 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Source Technologies Inc |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Black |
| Number of Input/Multipurpose | 1 |
| Recommended Monthly Print Vol | 2000 to 15000 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 38 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Mobile Device Printing | Yes |
| USB Direct Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Plain Paper |
| Media Size | Letter - 8.50" x 11" |
| Standard Input Media Capacity | 350 Sheets |
| Standard Output Media Capacity | 150 Sheets |
| Duty Cycle | 120000 |
| First Print Speed | 6 Second Monochrome |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | ST9917 Laser Printer |
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



