The SS-800 is an omni-directional microphone with line level output designed for security applications. It picks up sounds from approximately 12? away in all directions. The microphone enclosure is designed for ceiling mounted installations.
The microphone is compatible with IP cameras and DVRs supporting a line level audio input. SoundSecure recommends using 18/2 shielded or 22/2 shielded cable to connect the SS-800 to compatible equipment.
The SS-800 microphone is proudly manufactured in the United States.
- Line level audio output for near universal compatibility with other security technologies
- Can be installed up to 1,000 feet away from cameras or DVRs
- Includes RCA and 3.5mm wire adapters for faster installation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sound Secure |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Type | Ceiling Mount |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 30 Hz |
| Impedance | 2.2 Kilo Ohm |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| Microphone Sensitivity | -38 dB |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Sound Secure |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.