Low Total Cost of Ownership(TCO) for widescreen, short throw, high brightness projector
The VPL-SW235 short throw projector has a number of features to present high quality images while keeping low TCO. This includes brightness of 3000 lumen, so images can be clearly seen even in a bright room. Constant Brightness function extends the brightness of the projector over a long period of time. While energy-efficient technologies extend lamp replacement time to 10000 hours (in Low mode).The projector also needs only 79cm to display a large 80-inch image on the screen, which fits perfectly in front of a white board leaving plenty of space. With the fuss-free installation and achievement of less glares or shadows during presentation, the short throw projector offers excellent usability.
- The technology of LCD projectors is less-expensive and more reliable
- Experience the action with the brightness you need to fill the screen with vibrant visualizations
- Delivers high-quality widescreen performance in any settings with the WXGA graphic mode on
- The 3,000:1 contrast ratio gives depth to your visuals
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sony Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Compatible Aspect Ratio | 16:9 |
| Input Scan Format | 1080p |
| Low Mode Brightness | 1700 lm |
| Vertical Keystone Correction | -10°/+10° |
| Minimum Diagonal Image Size | 57.08" |
| Maximum Diagonal Image Size | 103.14" |
| Projection Method | Front |
| Maximum Projection Distance | 40.94" |
| Minimum Projection Distance | 21.65" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Mercury Lamp |
| Normal Mode Lamp Life | 6000 Hour |
| Maximum Resolution | 1600 x 1200 |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 2100 lm |
| Throw Ratio | 0.46 |
| Native Resolution | 1280 x 800 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Lamp Power | 210 W |
| Operating Power Consumption | 315 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Zoom Type | Manual Zoom |
| High Mode Brightness | 3000 lm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Mode | Mono |
| Speaker Output Power | 16 W |
| Number of Speakers | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Language Supported | Greek |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Video Signal Format | PAL |
| Manufacturer | Sony Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| Composite Video | Yes |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| S-Video | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 720p |







