Our brightest ultra-compact professional projectors are enhanced with smart features and an all-new anti-dust system. They're an inspired choice for conference rooms, university lecture halls and large classrooms as well as Esport applications.
Impressively small, light 6,400/5,300 lumen* laser projectors
Beautifully slim and light with the smallest body in its class, the VPL-PHZ61/51 laser projector combines outstanding picture performance with up to 7,000lm center brightness and impressive reliability. A discreet blend-in design, minimal maintenance needs and flexible installation options make it the natural partner for today's integrated AV environments.
- Experience true-to-life colors thanks to the 3LCD, 3-chip technology
- Amazing display quality with an outstanding brightness of 6400 lm
- Enjoy crystal clear projection with WUXGA resolution
- Connect your devices like Blu-ray player, notebook and others to your projector with HDMI port
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sony Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Minimum Vertical Sync | 24 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 92 Hz |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Projection Method | Front |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser Diode |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 6400 lm |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 463 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.6x |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Sony Corporation |































