Impressively small, light 6,400/5,300 lumen* laser projectors
Beautifully slim and light with the smallest body in its class, the VPL-PHZ61/51 laser projector combines outstanding picture performance with up to 7,000lm centre brightness and impressive reliability. A discreet blend-in design, minimal maintenance needs and flexible installation options make it the natural partner for today's integrated AV environments.
Bold, rich colour even in brightly lit rooms
Even powerful projectors can suffer from washed-out colours in strongly-lit rooms. Exclusive to Sony, Bright View delivers high-impact imagery without sacrificing colour. Newly improved Reality Creation ensures images, diagrams and text look clear and sharp, even in bright conditions. Intelligent Settings with Ambiance matches projected images with your environment for an enhanced viewing experience. There's even an ambient light sensor to measure room brightness.
- Uses the 3LCD technology for uncompromising and powerful display
- 5800 lm brightness is sufficient for demanding applications
- 4K UHD graphic mode for reliable graphic design flow to programme heavy-duty tasks
- HDMI interface for top notch video and audio
- Project image instantly from a PC or MacBook with the USB port
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sony Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | 4K UHD |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Minimum Vertical Sync | 24 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 92 Hz |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Projection Method | Front |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser Diode |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 5800 lm |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 434 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.6x |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | Sony Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Pro VPL-PHZ51 3LCD Projector |































