A Camera that Automatically and Naturally Shoots Video for you
With the advanced PTZ Auto Framing feature, the camera automatically tracks the target in a comfortable viewing with smooth Pan-Tilt-Zoom movement, regardless of posture, movement and what one is wearing.
Since the camera does most of the work automatically, the operator can spend their time efficiently.
This camera harnesses powerful AI-powered video analytics that can automatically detect and track the position of a presenter within the camera frame. As the presenter moves, the camera's pan/tilt/zoom mechanism ensures that the presenter is always framed naturally, without the need for a human camera operator to manually follow their movements.
With Sony's newly developed AI analytics algorithm, it detects and tracks the subject, even when there are several people in the frame.
Choice of three shooting modesThe camera has a choice of three shooting modes; Full body, Waist, and Close-up. In each mode, you can select the center, left, or right angle of view, and the SRG-A40 and SRG-A12 can automatically track the subject in the selected optimal position.
The SRG-A40 and SRG-A12 feature a built-in tally lamp, just like you'd find on professional studio cameras. The lamp illuminates to give presenters visual confirmation of shooting status, or to show that PTZ Auto Framing mode is active. The lamp color will change from Red (On Air) to Green (PTZ Auto Framing ON).
Speedy, precise pan/tilt operation ensures that the camera can accurately keep track of the presenter's movements.
As well as powerful close-ups, the camera can capture broad shots of the presenter or audience with a wide field of view.
Clear Image Zoom technology increase maximum magnification to a huge 40x (SRG-A40) or 24x (SRG-A12) for frame-filling close-ups without reducing resolution.
The highly sensitive 1 /2.5-type image sensor captures crisply-detailed 4K video with extremely low picture noise, even when shooting in low light.
Store and instantly recall up to 256 preset camera positions.
The camera can output high-quality still images simultaneously while streaming 4K video.
Auto Focus, Auto Exposure and Auto White Balance ensure professional-looking results without manual exposure adjustments.
Pan, tilt and zoom movements transition smoothly between preset camera positions.
Simple, flexible set-upStream 4K 30p video from the camera with support for popular IP protocols - ideal for live events and webcasts.
Power can be supplied to the camera via PoE++ even when using the PTZ Auto Framing feature, allowing for subject tracking operation.
As well as live streaming over IP, the camera can simultaneously output video via HDMI and SDI for conventional production.
- For remote surveillance needs, this network camera is best suited
- Up to 3840 x 2160 resolution for surveillance in real-time
- Exmor R CMOS image sensor type for dependable video frame rates with maximum productivity
- 88 mm maximum focal length with sharp output to help identify and locate the object with added efficiency
- f/2.0 maximum aperture for reliable, detailed, and sharp output with added dependability
- 20x optical zoom for desired image clarity and maximum capturing convenience
- 4K recording format for a lively video quality experience with maximum dependability
- Fixed lens type is set all the way open to its lowest F stop, and is common on small form factor cameras
- The HDMI supports digital audio/video output to a wide assortment of HD gadgets
- DC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sony Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 19.5 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 20x |
| HD Recording | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Effective Camera Resolution | 8.5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | Exmor R CMOS |
| Minimum Focal Length | 4.40 mm |
| Maximum Focal Length | 88 mm |
| Minimum Aperture | f/3.8 |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/1 Second |
| Lens Type | Fixed |
| Recording Formats | 4K |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.5" |
| Field of View | 70.0 degree (Wide) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.265M |
| Analog Video Signal Format | 3G-SDI |
| Manufacturer | Sony Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Horizontal Resolution | 1700 TVL |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |