A Camera that Automatically and Naturally Shoots Video for you
With the advanced PTZ Auto Framing feature, the camera automatically tracks the target in a comfortable viewing with smooth Pan-Tilt-Zoom movement, regardless of posture, movement and what one is wearing.
Since the camera does most of the work automatically, the operator can spend their time efficiently.
PTZ Auto Framing with built-in AI analyticsThis camera harnesses powerful AI-powered video analytics that can automatically detect and track the position of a presenter within the camera frame. As the presenter moves, the camera's pan/tilt/zoom mechanism ensures that the presenter is always framed naturally, without the need for a human camera operator to manually follow their movements.
Automatically and reliably shoots video for youWith Sony's newly developed AI analytics algorithm, it detects and tracks the subject, even when there are several people in the frame.
Choice of three shooting modesThe camera has a choice of three shooting modes; Full body, Waist, and Close-up. In each mode, you can select the center, left, or right angle of view, and the SRG-A40 and SRG-A12 can automatically track the subject in the selected optimal position.
Integrated tally lampThe SRG-A40 and SRG-A12 feature a built-in tally lamp, just like you'd find on professional studio cameras. The lamp illuminates to give presenters visual confirmation of shooting status, or to show that PTZ Auto Framing mode is active. The lamp color will change from Red (On Air) to Green (PTZ Auto Framing ON).
- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3840 x 2160 video resolution
- Exmor R CMOS image sensor type for reliable and feasible image recognition
- 52.80 mm maximum focal length provides incredible detail and how effective is your network camera
- f/2.0 maximum aperture for productive capturing according to focal length and lighting conditions
- 12x optical zoom ensures maximum surveillance productivity without compromising quality
- 4K recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- Varifocal lens type to ensure maximum surveillance dependability and optimal performance
- HDMI effectively and conveniently transmits both audio and video signals with one single cable to ensure hassle-free connectivity
- DC power source type for your network camera provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sony Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 19.5 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 12x |
| HD Recording | Yes |
| Lens Included | Yes |
| Effective Camera Resolution | 8.5 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | Exmor R CMOS |
| Minimum Focal Length | 4.40 mm |
| Maximum Focal Length | 52.80 mm |
| Minimum Aperture | f/3.7 |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/1 Second |
| Lens Type | Varifocal |
| Recording Formats | 4K |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Image Sensor Size | 1/2.5" |
| Field of View | Approx. 70.0 degree (Wide) |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management | Yes |
| Video Formats | H.264 HP |
| Analog Video Signal Format | 3G-SDI |
| Manufacturer | Sony Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Horizontal Resolution | 1700 TVL |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |