Incomparable 3D spatial images
3D images have never felt so realistic. Feel like your 3D content is in the room with you on a 27-inch display. High-precision spatial images and high-speed processing make the experience immersive and intuitive.
Bigger 3D display
Experience real and natural 3D spatial images for a wide variety of applications on the ELF-SR2's large-screen 27" display.
Super resolution
Sony's super-resolution algorithm is based on the high picture quality data accumulated for our BRAVIA displays to ensure reduced GPU load, boost image quality, and display fine details more accurately by correcting color moire.
Ultra-wide color gamut
Be immersed in faithful color reproduction for content display and creation with a wide-color display, supporting approximately 100% of the Adobe RGB color gamut. The ELF-SR2 ensures precise and accurate color reproduction for critical professional creative work.
New high-speed vision sensor
Sony's proprietary second-generation high-speed vision sensor improves face recognition and tracking performance. This enables accurate eye recognition in low-light conditions. In addition, the CPU load has been reduced.
Wide-angle viewing
Enjoy 3D images from varying viewing positions with our new high-speed vision sensor.
Designed for professional needs
Create and view 3D spatial image content in any professional setting. With innovative technology and specialty apps, it is designed for professional content creation and specialized sectors. It also combines with other tools thanks to diverse plugins and an SDK.
Specialty apps
Diverse apps support highly specialized content, such as medical or architectural data.
More application development options
No matter which Digital Content Creation (DCC) tool you use to develop your content, you can easily combine it with the Spatial Reality Display thanks to multi-platform support and compatibility. OpenXR™ will be available in 2023.
Spatial Reality Display player
Demonstrate and view content quickly and easily on a PC using the Spatial Reality Display player. The player supports FBX, OBJ, GLTF and STL formats.
Spatial Reality Display App Select
Visit the new Spatial Reality Display App Select website for a variety of exclusive applications and the latest application information.
Adaptable to your environment
The ELF-SR2 can be introduced and installed in any environment easily and at a low cost. From different supports and stands to compatibility with diverse hardware systems, it adapts to meet your needs.
Flexible implementation
Reduced GPU and CPU load means you can use a variety of PCs, depending on the environment and purpose. Enjoy low-cost and easy implementation in your workflow.
For any setting
With a detachable stand and VESA compatibility, the ELF-SR2 can be used in virtually any application or any environment.
Uses cushioning material with ZERO polystyrene foam
We have adopted a paper-based corrugated cardboard and molded pulp cushioning material for this product.
As a result, we have reduced the use of expanded polystyrene foam, a commonly used?plastic material, to zero. We are carrying out environmentally-friendly initiatives.
- 27" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- LED backlight technology enhances brightness and contrast while using less power for vivid visuals and energy-efficient performance
- 14 ms response time minimizes flicker and motion artifacts, maintaining consistent clarity during rapid scene changes
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Furnishes captivating visuals with 400 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Anti-reflective feature boosts monitor reliability and performance consistency for sustained productivity
- 3840 x 2160 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- With real-time eye tracking, adjusts perspective dynamically, helping maintain accurate 3D visuals across viewing angles
- 27" 4K UHD resolution offers over 8 million pixels for ultra-detailed v
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sony Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 14 ms |
| Color Gamut | 100% Adobe RGB |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Sony Corporation |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Stand Included | Yes |



























