System configurations with greater connectivity and flexible set-up
The ZRA-R1 converts the optical signal from ZRA-T1 and flawlessly connects to the ZRD series cabinet from up to 984.25 ft away. Experience a more flexible way of integrating Crystal LEDs throughout more AV projects with this long-distance receiver.
- Video Extender Receiver is a reliable audio/video transmission extending solution
- 1920 x 1080 maximum video resolution for a vivid, crystal clear display with added productivity
- Download media from your memory card with the built-in USB along with adequate power supply
- Twisted pair media type helps minimize electromagnetic radiation and it also effectively resist external interference
- 984.25 ft maximum operating distance for reliable coverage and maximum portability
- 4K graphics mode provides optimal video output with remarkable picture clarity
- Video Extender Receiver enables high-definition video transmission display for an immersive and stunning live viewing and playing experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sony Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 4.33" |
| Receiver Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Receiver Height | 1.32" |
| Receiver Depth | 5.61" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 984.25 ft |
| Manufacturer | Sony Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 7 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







