- Network camera - Helps achieve high-quality video results
- Up to 3840 x 2160 resolution for surveillance in real-time
- Exmor RS CMOS image sensor type for reliable and feasible image recognition
- 480 mm maximum focal length for dependable identification distances with better coverage
- f/2.8 maximum aperture for reliable, detailed, and sharp output with added dependability
- 20x optical zoom for desired image clarity and maximum capturing convenience
- 4K recording format for exceptional video quality with maximum productivity
- The HDMI supports digital audio/video output to a wide assortment of HD gadgets
- DC power source type for your network camera better reliance and maximum energy dependability
- PTZ feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sony Corporation |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Color Supported | Color |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type | PoE |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Protocols | VISCA |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 20x |
| HD Recording | Yes |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | Exmor RS CMOS |
| Minimum Focal Length | 24 mm |
| Maximum Focal Length | 480 mm |
| Minimum Aperture | f/4.5 |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Recording Formats | 4K |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Image Sensor Size | 1" |
| Field of View | 75 |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Analog Video Signal Format | 12G-SDI |
| Manufacturer | Sony Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

