- 55" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- Quantum Dot-enabled monitors maintain consistent color accuracy across wide angles for collaborative workspaces
- 3840 x 2160 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- OLED monitor features ultra-thin, flexible, and energy-efficient panels with vivid contrast and transparent display options
- 4K UHD resolution offers breathtaking clarity and detail, ideal for creative work, entertainment, and multitasking
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Sony Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Quantum Dot Technology | Yes |
| Screen Size Class | 55" |
| Viewable Screen Size | 55" |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Panel Technology | Quantum Dot OLED |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Sony Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.