Mid-endurance SATA drives available in capacities up to 3.84 TB, designed to increase server efficiency and boost IOPS/TB performance over legacy hard disk drives (HDDs).Formerly manufactured by the Intel Corporation.
- Is power and energy-efficient to ensure maximum reliability
- Internal drive type for maximum efficiency and dependability
- Mid-endurance SATA drives available in capacities up to 3.84TB, designed to increase server efficiency and boost IOPS/TB performance over legacy hard disk drives (HDDs).
- The high-read speed of 550 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 510 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
- 256-bit encryption ensures the safety of your precious data
- 2.5" form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SOLIDIGM |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 960 GB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Endurance (TBW) | 7270.40 TB |
| Random 4KB Read | 90000IOPS |
| Random 4KB Write | 54000IOPS |
| Maximum Read Transfer Rate | 550 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 510 MB/s |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Standard | 256-bit |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SOLIDIGM |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | 2.5in SATA 6Gb/s , TLC , SSD D3-S4620 Series 960GB , 3D4 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







