Next-Gen Performance and Efficiency, Elevated for Mid-Endurance
Combining class-leading performance and performance optimizations for real-world IO conditions, the Solidigm D7-PS1030 accelerates write-centric workloads such as OLTP, meta data logging, HPC, and more.
PCIe 5.0 Performance Done Right
With powerful PCIe 5.0 performance, Solidigm D7-PS1030 accelerates a wide range of write-centric and mixed workloads, from cloud and enterprise applications to modern AI/ML pipelines.
Storage Optimized for the AI Era
Artificial Intelligence is everywhere and it's creating higher demands for data infrastructure efficiency and performance. The leading combination of high capacity and high-performance drives help Solidigm partners to save power and space. Step up your AI workloads with the Solidigm SSD portfolio optimized for the AI era.
Fast and Flexible
Experience the class-leading performance of Solidigm D7-PS1030, accelerating a broad range of write-centric workloads, on a PCIe 5.0 or PCIe 4.0 solution. Available in U.2 and E3.S form factors, these products enable both legacy and modern chassis designs to realize their fullest potential.
- Store unlimited documents, pictures, and videos with the impressive 3.20 TB capacity
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- Cut turnaround times thanks to PCI Express NVMe 5.0 x4, enabling faster previews and exports in demanding projects
- U.2 15mm form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
- Triple-level Cell Flash featuresignificantly improves reliability and usability, ensuring a seamless and efficient user experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SOLIDIGM |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 3.20 TB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 5.0 x4 |
| Endurance (TBW) | 17920 TB |
| Endurance (DWPD) | 3 |
| Random 4KB Read | 3100000IOPS |
| Random 4KB Write | 716000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 14.16 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 8.01 GB/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | U.2 15mm |
| General Features | |
|---|---|
| Mean Time Between Failures (M | 285.2 Year |
| Manufacturer | SOLIDIGM |

