Highly efficient, essential endurance PCIe 4.0 drives with capacities up to 30.72TB, designed for mainstream and read-intensive workloads.
Actual product label may differ.
Value. Performance. Density. Pick Three.
Get the performance you need at substantial cost-savings for mainstream and read-intensive workloads. The D5-P5430 is a drop-in replacement for PCIe applications, offering up to 27% TCO savings. Plus, store up to 4x more in the same space, while reducing energy cost up to 20% as compared to entry TLC SSDs.
Efficiently Scale Capacity and Performance.
Engineered to deliver TLC-equivalent performance and a massive amount of petabytes written, the D5-P5430 supports both mainstream and read-intensive workloads by providing unique density, efficiency, and serviceability advantages without sacrificing performance.
More Storage Density, Reduced Total Cost of Ownership
With the unique combination of density and optimal performance the D5-P5430 can open TCO savings opportunities across a range of legacy configurations such as all TLC SSDs, hybrid, and all-HDD arrays. The higher capacities of the D5-P5430 coupled with effective performance can deliver more density and substantial energy consumption savings.
Deploy With Confidence in an Array of Configurations
Available in a range of form factors (U.2, E3.S, E1.S) and capacities (3.84TB to 30.72TB), the D5-P5430 SSD is optimized with industry-leading data reliability, including zero SDC errors detected in over 6 million years of simulated operational life. Deploy with confidence, knowing your SSD is validated and tested beyond industry standards.
- With 15.36 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- PCI Express NVMe 4.0 x4 interfacefacilitates speedy data transfer, ensuring maximum efficiency
- U.2 15mm form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SOLIDIGM |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 15.36 TB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Endurance (TBW) | 14643.20 TB |
| Endurance (DWPD) | 0.51 |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Random 4KB Read | 935000IOPS |
| Random 4KB Write | 120000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 6.84 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 2.93 GB/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | U.2 15mm |
| General Features | |
|---|---|
| Mean Time Between Failures (M | 228.2 Year |
| Manufacturer | SOLIDIGM |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | QLC) Generic Opal Single Pack , 3D5 , 2.5in PCIe 4.0 x4 , D5-P5430 Series (15.36 TB |





