Value. Performance. Density. Pick Three.
Your storage solution shouldn't compromise on value, performance, or density. With the Solidigm D5-P5336 you don't need to sacrifice, as you get them all. Massive scalability and read-optimized performance are finally available at a price point that substantially improves TCO.
Massive Scalability for High-Density Storage Environments
From data pipelines and data lakes to content delivery networks and cloud storage, if your application demands storing and accessing vast amounts of data efficiently at speed, the D5-P5336 has got your number. With up to 61.44TB capacity, you can store up to 2PB in a 1U chassis.
Significantly Improve TCO Across a Broad Range of Configurations
The D5-P5336 offers substantial TCO savings of up to 61% and reduces energy costs by 6X compared to TLC SSD + HDD hybrid storage arrays.
Accelerate Data in Widely Adopted, Read/Data-Intensive Workloads
Made to perform equally well in the heart of a data center or in an edge deployment, the D5-P5336 efficiently accelerates more data, in widely adopted, read/data-intensive workloads, delivering up to 2.3X faster read performance than some TLC SSDs and nearly 600X faster reads than leading SAS HDDs.
Deploy With Confidence
Solidigm D5 Series drives are designed and tested with a passion for-and a relentless focus on-quality and reliability. Our data reliability is enhanced on multiple levels with additional circuitry for critical data integrity functions, as well as testing that goes above and beyond industry specifications and common practices.
- With 7.68 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- The write speed of 1800 MB/s enables rapid data transfer, allowing write-related tasks to be completed in seconds and significantly enhancing productivity
- PCI Express NVMe 4.0 x4 interfaceenables quick data transfer and higher throughput
- With the remarkable reading speed of 6800 MB/s enjoy faster boot times and significantly improved overall computing performance
- 2.5" form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Provides expanded storage capacity with optimal efficiency, ensuring you have ample space for all your needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SOLIDIGM |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Capacity | 7.68 TB |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface | U.2 |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Endurance (TBW) | 6041.60 TB |
| Endurance (DWPD) | 0.42 |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Random 4KB Read | 770000IOPS |
| Random 4KB Write | 17900IOPS |
| Maximum Read Transfer Rate | 6800 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1800 MB/s |
| Maximum Sequential Read | 6.64 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 1.76 GB/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | 2.5" |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Algorithm | FIPS |
| General Features | |
|---|---|
| Mean Time Between Failures (M | 228.2 Year |
| Manufacturer | SOLIDIGM |

