Type A - AC Adapter USB, 100-240V, 5V/1A (NORTH AMERICA, JAPAN, CHINA, CANADA, AND MEXICO ONLY)
Charge your CHS Series 7 &8 scanners with this AC Power Adapter
(AC4065-1499)
*90 Day Standard Limited Warranty
- Power up your portable devices with the constant voltage supply
- 1 A helps your device charge quickly
- Bar Code Scanner device supported according to your requirements with maximum productivity
- AC Adapter with 120 V AC input voltage for optimal performance with maximum usability
- Delivers constant 5 V DC for smooth functioning & charging of the device
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Socket Mobile |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Current | 1 A |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Socket Mobile, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Socket CHS Series 8 AC Adapter USB; 100-240V; 5V/1A (NA & Japan) - 120 V AC, 230 V AC Input - 5 V DC Output - 1 A
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

