Peerless-AV's SmartMount® Universal Scissor Wall Mount (STS680-1UCM3) is the ideal solution for UC/VC applications and recessed wall installations. Designed for convenience, it provides easy access to components stored behind the display. The mount's extendable adaptors allow the display to be pulled up to 12.8" (325mm) from the wall and locked securely in place once installation or maintenance is complete. With its Hook-and-Hang™ feature, installation is quick and simple, while the open access design offers maximum wall space flexibility for outlets and in-wall boxes. Post-installation leveling and side-to-side adjustability ensure the display is perfectly aligned in any corporate, digital signage, or hospitality environment. This kitted solution includes (1) STS680 and (1) ACC-UCM3 component mount.
- Compatible with the Crestron® Flex UC Brackets with ACC-STSCF1 accessory
- Compatible with SurgeX® DisplayPak+ with ACC-STSPDU accessory
- Hook-and-Hang™ features allows the display to be easily installed by a single person
- Open access design provides the maximum open area on the wall to allow flexible placement for outlets and/or in-wall boxes
- Post-installation leveling and side-to-side adjustability features allow fine-tuning of the mounted display for the perfect display positioning
- IncreLok™ tilt technology allows the tilt angle to be locked for the perfect viewing position while preventing tampering or unwanted adjustment
- IncreLok™ depth adjustment enables the latching depth of the mount to be locked from 1.8"-7.8" (46-198mm), providing ample space for equipment mounted behind the display
- Automatic spring locks with quick release cords simplify the installation and service of the display
- Extendable adaptors allow the display to be pulled up to 12.8" (325 mm) from the wall, providing
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 120" |
| Minimum Screen Size Supported | 49" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 900 x 600 |
| Mount Surface | Wall |
| Maximum Adjustable Depth | 12.80" |
| Minimum Adjustable Depth | 1.80" |
| Minimum Tilt Angle | 0° |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Extendable |
| Finishing | Fused Epoxy |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Durability | Tamper Resistant |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |















