The SmartMount® PLCM-1 Ceiling Mounts utilize 1.5" NPT extension pipes for versatility, support, and connection. The 1.5" NPT threaded pipes make it simple to customize each mount to your specific application. The PLCM-1 kit combines the PLCM-2 tilt box and an EXT13 fixed length 1.5" NPT column, to deliver a drop of 36" , -5°/+2° of adjustable tilt and 36° of swivel. When combined with a Peerless-AV® ceiling plate, and a universal or fixed display adaptor plate, it creates the perfect combination for flat panel ceiling mounting in sports facilities, airports, lobbies, or retail environments.
- Peerless-AV EXT103 Aluminum Extension Column included, providing a 36" drop
- -5° to 20° adjustable tilt and 360 degrees swivel
- Simple hook-on display installation
- Integrated cable management protects, contains and conceals cables for a clean, professional installation
- VESA 75 x 75 and 100 x 100mm mounting pattern provided (display mounting hardware not included)
- Landscape or Portrait orientation
- Additional display mounting adaptor plates available (sold separately)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Peerless Industries |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 90" |
| Minimum Screen Size Supported | 10" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 150 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Profile | Fixed |
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 100 x 100 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Minimum Tilt Angle | -5° |
| Maximum Tilt Angle | 20° |
| Maximum Swivel Angle | 360° |
| Appearance | |
|---|---|
| Mount Function | Adjustable |
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Mount Pattern | Universal |
| Manufacturer | Peerless Industries, Inc |
| Manufacturer Product Class | Ceiling Mount |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |



