Are you extending your HD signal reach and finding that the best potential new locations don't have the proper power available? You may not have to scale down your plans if you consider using an HDX-POE system from SmartAVI. HDX-POE injects power into HDBaseT cat5/cat6 cable that transports both HDMI and IR and picks it off at the load.
- Transmits High-Quality Dolby TrueHD, DTS-HD MA Audio Signals
- HDMI 1.4 and HDCP Compliance
- Uses Bi-Directional IR Communication
- Data Signals up to 3.4Gbps
- Full HD support: 1080p@60Hz@48 bit/pixels, 1080p@120Hz@24 bit/pixels, 3D 1080P60Hz and 4K x 2K@30Hz@24bit
- Extends IR Control Signals for Remote Control
- Uses HDBaseT Technology
- Extends HDMI,IR and Power over one Cat5e/6 Cable
- Supports resolutions up to 4K Ultra HD (@30Hz)
- Supports POE: Can be powered by HDX-POE-TX or RX
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Smart Audio Video Innovation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Receiver Width | 2.90" |
| Receiver Weight (Approximate) | 4.16 oz |
| Receiver Height | 0.90" |
| Receiver Depth | 3.70" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 250 ft |
| Manufacturer | Smart Audio Video Innovation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.