Smart-AVI's HDX-100 is an innovative solution to extending any HDMI signal - be it a gaming console, Blueray player, computer, etc. - over inexpensive CAT6 STP cabling up to 150 feet away to one remote display and one local screen for real-time monitoring of content. This is the perfect solution for broadcasting high-definition media easily and inexpensively from a source to display screen for customers to view while keeping the CPU in a remote, secure location such as a computer room or back office of a business. Utilizing the HDX-100, you can monitor what's being shown to your customers in real-time via a local display as you retain full control over the CPU or HDMI source, accessible only by key personnel.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Smart Audio Video Innovation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | WUXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Depth | 5.18" |
| Transmitter Height | 8.75" |
| Transmitter Width | 6.38" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 2 |
| Maximum Operating Distance | 150 ft |
| Manufacturer | Smart Audio Video Innovation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |