The HDX-LX uses a single CAT5 UTP cable to extend HDMI signals - including high-definition TV - over 250ft (75m) from the source. It is capable of transmitting high-resolution HD video up to 1080p. Controlling a video source is easy with the devices bi-directional IR extension. Whether it's for a home entertainment system or a commercial installation, the HDX-LX delivers flexibility and control.
- Supports resolutions up to 4K Ultra HD (@30Hz)
- Extends HDMI output over one CAT5 UTP cable
- Extends IR control signals for remote control
- Delivers uncompressed HD video up to
- 1080p@60Hz@48bits and 3D
- Data signals up to 3.4Gbps
- HDMI 1.3 and HDCP compliance
- IR support for IR-W100-EYE and IR-W100-LED
- Transmits high-quality Dolby TrueHD, DTS-HD MA audio signals
- Technology
IR Accessories Supported
- IR-W100-EYE External Infrared Receiver (IR range of 10-30 feet)
- IR-W100-LED IR Emitter (6 foot single LED)
- Transmits 4K Resolution Video up to 250 ft
- Uses Bi-Directional IR Communication
- Transmits High-Quality Dolby TrueHD, DTS-HDMA Audio Signals
- Data Signals up to 3.4Gbps
- HDMI 1.3 and HDCP Compliance
- Delivers Uncompressed HD Video up to 1080p/60Hz and 4K/30Hz 3D
- Extends IR Control Signals for Remote Control
- Uses HDBaseT Technology
- Extends HDMI Output over one Cat5e/6 Cable
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Smart Audio Video Innovation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 4.23 oz |
| Form Factor | Wall Plate |
| Receiver Width | 2.90" |
| Receiver Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Receiver Height | 0.90" |
| Receiver Depth | 3.70" |
| Transmitter Depth | 3.70" |
| Transmitter Height | 0.90" |
| Transmitter Width | 2.90" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 250 ft |
| Manufacturer | Smart Audio Video Innovation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 5 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.