The HDX-Ultimate uses only one CAT5e cable to extend 4K HDMI signals hundreds of feet from their source. The Ultimate's HDBaseT technology is HDTV-ready and PoE, ensuring peak performance even when transmitting ultra-high quality picture resolution. The HDX-Ultimate is a crucial extender for any system, and works in tandem with SmartAVI matrixes for robust routing configurations. Control and extend setups up to 300 ft per side, and 450 ft when both are powered. Plus, with RS-232 and IR remote control, taking command is convenient and easy every time!
Whether it's for a home entertainment system or a commercial installation, the HDX-Ultimate delivers flexibility and control. Don't let the distance bring your system down: let the HDX-Ultimate extend your reach today!
- Rack optional
- Bi-directional IR and RS-232 control
- LED status indicators
- HDCP compliant; EDID learning
- Supports 1080p/60fps and 4K/30Hz resolution
- Up to 10.2 Gbps ultra-high bandwidth
- (1) HDMI output for HDTV support
- Powered over Ethernet (PoE)
- Supports POE: Can be powered by TX or RX
- CAT6 extends signals over 450ft
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Smart Audio Video Innovation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 9.60 oz |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Receiver Width | 5" |
| Receiver Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| Receiver Height | 1.13" |
| Receiver Depth | 4.13" |
| Transmitter Depth | 4.13" |
| Transmitter Height | 1.13" |
| Transmitter Width | 5" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 450 ft |
| Manufacturer | Smart Audio Video Innovation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |