The FDX-2000 consists of a transmitter and receiver that extend KVM, DVI-D, audio and RS-232 signals. It is a professional quality KVM capable of extending signals up to 1,400 feet over a single multimode fiber optic cable.
- Top Signal Quality at Maximum Extension over Multimode Fiber (1,400 ft.)
- Superior Image Quality at all Resolutions
- Video Resolutions up to 1920 x 1200 at 60Hz (1280 x 1024 at 75Hz)
- Customizable/Programmable DDC Table
- Supports PS/2 Keyboard/Mouse
- Supports Stereo Audio
- Supports DVI-D
- Supports RS-232 Control from 3600bps to 115,000bps
- Supports all PC/AT and PS/2 keyboards Fully Transparent
- Fiber Plug Type LC
- Compatible With all Operating Systems
- Compatible With all Major KVM Switches
- Compact Metal Casing
- Recording (for Large Studios where Editing/Mixing Stations are Compact and/or Require Complete Silence)
- Medical (Remote Operation Away from Sensitive/Magnestic Equipment)
- KVM Extension where Exceptional Quality of Signal is Crucial
- Information Terminals/Kiosks
- Airport Installations (Air Traffic Control/Passenger Information)
- Industrial (Long-Range Workstation Isolation)
- Call Centers
- Financial (Remote Servers/User Control)
- Corporate or Educational Presentations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Smart Audio Video Innovation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 8 lb |
| Receiver Width | 4.50" |
| Receiver Height | 1.70" |
| Receiver Depth | 5.50" |
| Transmitter Depth | 5.50" |
| Transmitter Height | 1.70" |
| Transmitter Width | 4.50" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 1400 ft |
| Manufacturer | Smart Audio Video Innovation |
| Number of Computers Supported | 2 |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Number of DVI Ports | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Number of PS/2 Ports | 4 |
| PS/2 Port | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











