SmartAVI's DVX-200 extends DVI-D signals up to 225 feet away via inexpensive CAT5 cables. Affordable DVI-D Signal Extension The DVX-200 is capable of sending 1080p (1920x1080) full HD resolution DVI-D video up to 225 feet away from source devices without risk of delay or interference. Better yet, the DVX-200 is compatible with all major operating systems and all SmartAVI KVM solutions, perfect for expanding the range of remote keyboard-video-mouse operation. Best of all, the DVX-200 is a highly affordable extension solution thanks to its reliable and popular CAT5 cabling. Cost-conscious users will find a lot to love about the high speed and performance of CAT5 extension, which lands at a fraction of the cost of other comparable extender types.
Features:
- Top Image Quality at all Resolutions.
- Video Resolutions up to 1920 x 1200 @ 60Hz (1280 x 1024 @ 75Hz) up to the maximum distance.
- User Selectable: DCC-Information MAC or PC
- Distances: 225 ft with Cat6 23AWG STP cable.
- Compatible with all operating systems.
- Compatible with all major KVM Switches.
- Rack Mount options (19)
- Supports MAC and PC DVI-D
- No Degradation of Video Quality
- LEDs Indicate Power and Loss of clock Signal
- External Power Supplies
- Silent Fanless Operation
- Compatible with all major KVM switches
- Data recovery for digital video
- DDC from internal table for Mac/PC
- Compatible with all operating systems
- Zero pixel loss with TMDS signal correction
- Uses universal DVI Single Link connectors
- Distance: 220 feet with CAT6 STP cabling
- Supports High Resolution 1920x1200 60Hz WUXGA
- Supports Mac, PC, and Linux DVI
- Supports DVI-D single-link sources
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Smart Audio Video Innovation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | WUXGA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 3.20 oz |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Receiver Width | 2.75" |
| Receiver Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Receiver Height | 0.80" |
| Receiver Depth | 3.40" |
| Transmitter Depth | 3.40" |
| Transmitter Height | 0.80" |
| Transmitter Width | 2.75" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 225 ft |
| Manufacturer | Smart Audio Video Innovation |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of DVI Inputs | 1 |
| DVI In | Yes |
| DVI Out | Yes |
| Number of DVI Outputs | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |