The Dvx-2P can extend two DVI-D, USB 1.1, stereo audio and RS-232 signals up to 275 feet using CAT6 cables.
Cost-Effective, Powerful Extension in Any Environment
A wallet-friendly, robust extension solution, the DVX-2P offers double the stunning video signal extension with two DVI-D ports that broadcast HD content at 1080p (1920�1080 @ 60Hz). This Full HD extension solution is made even better by cost-efficient and reliable CAT5 cabling, which is one of the most affordable and popular methods of boosting signal ranges on the market. The DVX-2P excels in environments like restaurants, retail stores, entertianment complexes, office buildings, schools, and home entertainment set-ups.
KVM Functionality
The DVX-2P doesn't stop there! In fact, the DVX-2P doubles as a KVM extender, as well, sending USB keyboard-mouse command signals to remote systems for expanded control of digital workflow. KVM functionality is terrific in industrial and data-based applications, and works exceedingly well with one of SmartAVI's KVM switch solutions.
- Uses easy-to-install, inexpensive pair cable
- Supports up to 2 DVI-D sources
- Supports USB 1.1 keyboard and mouse
- Rack mount options (19)
- Compatible with all major KVM switches
- Compatible with all operating systems
- Internal DCC cables
- Distance: 275 feet with a CAT6 STP cable
- Video resolutions up to 1900 x 1200 at 60Hz (1280 x 1024 at 75Hz) up to 225 feet
- Top image quality at all resolutions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Smart Audio Video Innovation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 8 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Remote Users Suppor | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Receiver Width | 3.38" |
| Receiver Height | 1.06" |
| Receiver Depth | 10.81" |
| Transmitter Depth | 10.81" |
| Transmitter Height | 1.06" |
| Transmitter Width | 3.38" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 275 ft |
| Manufacturer | Smart Audio Video Innovation |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Number of DVI Ports | 4 |











