The DVX2U is the perfect solution for extending dual DVI-D displays and USB 1.1 devices to a remote location. It extends DVI-D and USB 1.1 signals to a remote location up to 275 feet away.
- Supports USB 1.1 keyboard and mouse
- Supports all USB 1.1 Devices Transparently (Flash Drives, Printers, Cameras, Scanners, etc.)
- Zero pixel loss with TMDS signal correction
- Supports High Resolution 1920x1200 60Hz WUXGA
- Uses universal DVI Single Link connectors
- Supports Mac, PC, and Linux DVI
- DDC from internal table for Mac/PC
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Smart Audio Video Innovation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Power Consumption | 20 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 6 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Number of Remote Users Suppor | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 8.25" |
| Receiver Height | 1" |
| Receiver Depth | 3.50" |
| Transmitter Depth | 3.50" |
| Transmitter Height | 1" |
| Transmitter Width | 8.25" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 275 ft |
| Manufacturer | Smart Audio Video Innovation |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| Number of DVI Ports | 4 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



