The Mini-XT extender provides an affordable and reliable solution to extend VGA video signals with audio over a single Cat5e/6 cable up to 1,000 feet. Users often find the short distances covered by VGA cables to be limiting, and the Mini-XT offers an easy-to-implement workaround to those distance barriers using an inexpensive Cat5e/6 cable. In addition to video resolutions up to 1920x1080, depending on the length of extension, this extender also transmits stereo audio with a 3.5 mm audio jack. Also, the device has adjustable brightness and focus attenuation dials, which give users better control over the video quality. Both the receiver and transmitter require power, and the transmitter can be powered via the Mini USB port.
- Supports VGA, SVGA, XGA, SXGA and Multisync Monitors
- Complies with Windows, LINUX, Mac OS 8.6/9/10 and SUN Solaris
- Adjustable Brightness Control to Enhance the Signal Under Long Distance Transmission
- Supports Adjustable Video Gain Control to Compensate for Distance
- Supports Stereo Audio
- Uses Economical Cat5e/6 Cable for Extension
- Up to 1920x1200 Video resolution
- Internal EDID for Full Support
- Up to 1,000 feet of Signal Extension
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Smart Audio Video Innovation |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 8.80 oz |
| Receiver Width | 2.04" |
| Receiver Weight (Approximate) | 8.80 oz |
| Receiver Height | 1.06" |
| Receiver Depth | 2.55" |
| Transmitter Depth | 2.55" |
| Transmitter Height | 1.06" |
| Transmitter Width | 2.04" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 1000 ft |
| Manufacturer | Smart Audio Video Innovation |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Inputs | 1 |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |

