The SMART Ultra HD Camera 120 is a 4K Ultra-HD camera with ePTZ. Easily install the camera on a SMART Board® interactive display. The camera can automatically frame people meeting in a boardroom
- CMOS moves the video conferencing camera a step ahead with unparalleled quality of pictures. Now you can video chat without having to worry about the blurry visuals.
- Can zoom out and zoom in up to 10x and lets you view the objects clearly
- The focus free mode offers a decent amount of depth of field to generate sharp visuals all by itself
- 3840 x 2160 video resolution and 30 fps frame rate refresh swiftly and dodge human reception time to decrease the chances of motion blur
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SMART Technologies |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode | 4K |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Input Current | 900 mA |
| Power Source Type | Battery/DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Digital Zoom | 10x |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Effective Resolution | 8.3 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field Of View (FOV) Angle | 138° |
| General Features | |
|---|---|
| Video Formats | NV12 |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Manufacturer | SMART Technologies, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 Type B |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

