(8 / 16 / 24) 10/100/1000Base-T Ports + (2) 100/1000Base-X SFP Slots Integrated with Lantronix's Percepxion cloud based IoT edge solutions platform; NDAA Compliant, TAA Compliant
- Efficient Ethernet
- Percepxion IoT Edge Solutions Platform
- Percepxion IoT Edge Solutions PlatformIEEE 802.3az Energy
- IGMP Snooping, VLAN, QoS, and LACP
- Topology, floor, and map views
- IPv4/IPv6 dual protocol stack
- PoE+ for up to 30watts
- Simple to use web GUI and CLI management
- IEEE 802.3az Energy-Efficient Ethernet
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Transition Networks |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Redundant Power Supply Suppor | No |
| PoE Budget | 250 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 296 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Layer Supported | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2.0 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Shared SFP Slot | No |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



