The SMART Chromebox, fully compatible with SMART Board® interactive displays, provides an easy gateway into a Google ChromeOS environment.
- Longevity:
- The display is as up to date as a Chromebook, extending the lifespan of your purchase for years to come
- Familiar environment:
- Stay in the digital environment you know best. Enable the full interactive experience without your team members having to learn new software or complicated processes
- Stay tidy:
- OPS PC modules slot-in neatly behind the display with no cabling required, not only keeping your workspace or classroom tidy but also reducing the number of failure points
- Partnered with the best:
- We proudly partner with tech industry leaders, such as Google, to bring high-quality products to the interactive market
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SMART Technologies |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-1315U |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Module |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | SMART Technologies, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.