SILENCE THE WORLD. FEEL THE SOUND.
Hesh 540 ANC uses 4-mic Active Noise Canceling to hush the chaos around you-whether you're on a crowded bus, in a noisy park, or just trying to focus. It's your own private audio bubble, anywhere.
NEXT-LEVEL LISTENING
THX® Spatial Audio brings your sound to life-layered, dimensional, and all around you. It's not just hearing music or movies, it's feeling every detail like you're right there in the moment.
BATTERY FOR DAYS (LITERALLY)
Up to 65 hours of battery life means you can forget the charger for a while. And when you do run low, Rapid Charge gives you 4 hours of playtime in just 10 minutes. Long-lasting. Fast-charging. No stress.
TAP, TUNE, TRANSFORM
Use the Skullcandy App to unlock Hesh 540 ANC's full potential. Customize your sound with THX Spatial Audio, Personal Sound by Mimi, adjustable hearing modes - Active Noise Canceling, Stay-Aware and Sidetone settings, and more.
FRESH TAKE ON A CLASSIC
Hesh 540 ANC brings a sleek new twist to a fan-favorite. The refreshed earcup shape and unique internal yoke give it a clean, modern edge that stands out from the crowd. And with a headband that looks good at any size-padding and all-it's designed to fit (and flatter) every head.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Listen to your favorite music even when your battery runs out with the wired connectivity option for uninterrupted playback
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Spatial Audio feature for improved reliability, ensuring consistent performance
- Music application/usage ensures reliable operation with consistent results, offering maximum usability and efficiency across tasks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Skullcandy |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Fast Charging Time | 10 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Integrated Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 4 |
| Sound Mode | Stereo |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 36 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Skullcandy, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |