IT KEEPS. GOING. AND GOING. AND GOING.
Forget the low-battery panic. Hesh 360 pumps out an insane 100 hours on one charge. Need a boost? Rapid Charge gives you 8 hours in just 10 minutes. That's all-day, everyday power built for your nonstop life.
TUNE IN WITHOUT TUNING OUT.
Stay-Aware Mode lets you hear your surroundings without taking off your headphones. Perfect for walks, commutes, or work. Control how much you hear with adjustable levels in the Skullcandy App.
TAP, TUNE, TRANSFORM
Use the Skullcandy App to unlock the full potential of Hesh 360. Customize your sound with Adjustable Stay-Aware Mode, Preset and Custom EQ profiles, Low-Latency audio and Multipoint Pairing settings.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Absolute wearing comfort during long work sessions with over-the-ear design headset for a secure fit
- Circumaural design features Bluetooth wireless technology for seamless connectivity and immersive sound
- Listen to your favorite music even when your battery runs out with the wired connectivity option for uninterrupted playback
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Enjoy balanced awareness and entertainment, perfect for commuting or running in busy environments
- Commuting application/usage enhances interactivity with improved efficiency, delivering convenience and reliability for everyday scenarios
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Skullcandy |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Fast Charging Time | 10 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | True Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Skullcandy, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |



