WIRELESS GAMING ON ANY PLATFORM.
Our console-specific gaming headset connects effortlessly with Bluetooth, low-latency wireless or the included 3.5mm aux cable. Intuitive earcup buttons deliver total control with zero game interruption. On any modern console, SLYR Pro Wireless gives you the immersive audio advantage.
Features
- 24-Hour Battery + Rapid Charge
- Enhanced Sound Perception
- Clear Voice Smart Mic
- Bluetooth v5.3
- 2.4ghz Wireless with Included USB-A Transmitter
- Advanced Features via Skullcandy Software
DESIGNED FOR XBOX.
Connect to Xbox using the included Ultra-Low-Latency Wireless Transmitter. Also enjoy wireless compatibility with PC, Nintendo Switch, PlayStation™ and mobile gaming.
- Effectively eliminates unwanted background noise for hassle-free gaming sessions
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Gaming Headset usage
- Bi-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- Listen to your favorite music even when your battery runs out with the wired connectivity option for uninterrupted playback
- Immerse yourself in rich stereo sound with this gaming headset
- Experience the versatility of Bluetooth/RF connectivity for seamless pairing with mobile devices
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Skullcandy |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Fast Charging Time | 10 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Bi-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.97" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Green |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Skullcandy, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















