We spend hundreds of hours designing, testing and perfecting every Skullcandy product in our Park City, Utah headquarters. But our engineers aren't your typical corporate lab-coat-wearing technicians. They're people who love music. They live for adventure. And they know what it's like to work on the go. Probably a lot like you.
- Delivers exceptional sound clarity with consistent performance for an enhanced audio experience
- Compact, exquisite, and portable earset for easy carrying and stylish everyday use
- In-ear earphones designed for comfort and portability, ideal for everyday listening needs
- On-cable microphone lets you answer and make calls effortlessly
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Skullcandy |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | On-cable |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 17 Ohm |
| Sound Pressure Level | 83 dB |
| Driver Size | 0.39" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Skullcandy, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.