MINI AND MIGHTIER.
Dime 3 is everything you loved about Dime and Dime 2 it's just better in every way. That means more battery, more features, more comfort and better sound, all in the same compact design.
- Eliminates the hassle of tangled wires, offering freedom of movement and easy portability
- Compact, exquisite, and portable earset for easy carrying and stylish everyday use
- Fits snugly in your ears for extended periods, ensuring comfortable and secure listening
- True Wireless connectivity technology delivers strong, uninterrupted performance to maintain audio quality throughout
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth earset
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Switch to Stay-Aware Mode for situational awareness, ensuring safety during workouts or city walks
- Music application/usage boosts productivity with added ease of use, ensuring consistent performance and functionality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Skullcandy |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Fast Charging | Yes |
| Charging Method | Case |
| Fast Charging Time | 10 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Integrated Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | No |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 16 Ohm |
| Sound Pressure Level | 104 dB |
| Driver Size | 0.24" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Charging Case Weight (Approxi | 1.20 oz |
| Form Factor | In-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Durability | Water Resistant |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Manufacturer | Skullcandy, Inc |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.