CRUSH THE ACTION WITH MIND-BENDING BASS
Meet Crusher 540 Active, the ultimate active-use headphones designed to help you get in the zone to enhance your workout. Feel every beat with Crusher's adjustable sensory bass, pushing you to go harder when the workout gets tough. With a sweat and water-resistant nano-coating, Crusher 540 Active stays durable through your most intense sessions. Plus, its breathable fabric earpads keep you cool and comfortable when things heat up. Crush every beat, crush every workout.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Circumaural design features Bluetooth wireless technology for seamless connectivity and immersive sound
- Enjoy the best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option for flexible usage
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth headset
- AUX host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Fabric ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
- Call Control earpiece control for optimal performance and consistent reliability in every interaction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Skullcandy |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Fast Charging | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Fast Charging Time | 10 Minute |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Fabric |
| Sound Mode | Stereo |
| Active Noise Canceling (ANC) | No |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 100 dB |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Circumaural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Coal Black |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Rain Resistant |
| Manufacturer | Skullcandy, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | AUX |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Packing | Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.