Zircon | Simply NUC Business NUC - NUC12ZRN
The Essential Piece of your IT Deployment
The Simply NUC Zircon, featuring Intel's N95 processor, is the new standard of affordable computing, featuring dual HDMI 2.0, quad USB Type-A, a USB Type-C, and 2.5Gb Ethernet, giving you a variety of I/O in a cost-effective, small form factor package to fit your needs. With 8GB of DDR4-3200 RAM, 256GB of storage, and custom branding and imaging services from Simply NUC, Zircon is an essential, low-cost, and easy to deploy component of any IT deployment, no matter the size. Need more RAM or Storage for a large deployment? No problem, contact the Simply NUC sales team to find out more.
Built for Business
Zircon delivers computing essentials, like outsized performance with a quad core Intel Alder Lake-N processor, upgradable components, and reliability, backed with a 3-year warranty from Simply NUC. From embedded usages like kiosks, intelligent vending, and digital signage; to IoT and Edge devices with remote monitoring and predictive maintenance, Zircon is the essential choice for a cost effective solution. Simply NUC provides hard to beat price to performance, unmatched customization options, and tier-one support with Zircon, a mini PC that's built for business.
Drive Your AI and Machine Learning with Zircon
Zircon is ideal for anyone or anything needing to utilize cost- effective compute power, from consumers wanting to integrate smart home features, to multinational enterprises looking for low-cost edge devices, to retailers needing entry-level media players. Its N95 processor is ideal for entry-level artificial intelligence and machine learning clusters due to its low cost and small form factor design, as well as built-in features like Intel GNA for audio and speed- centric AI workloads. Zircon features Intel AC 7265 Wi-Fi and Bluetooth 5.0, as well as a 2.5Gb LAN port giving you multiple options for connectivity to your device. Mount your unit to a monitor, workbench, or wall with the included VESA kit. Drive Your AI and Machine Learning with Zircon today.
- Intel N-Series processors enable desktops to run everyday tasks efficiently with low power draw and extended reliability
- 8 GB memory delivers the capacity and speed required to run complex applications with consistent and responsive performance
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Windows 11 Pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Intel UHD Graphics shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Wireless LAN enables fast wireless connectivity for quicker data sharing and improved network efficiency
- Mini PC form factor offers a compact, lightweight footprint with multiple I/O ports, enabling flexible perip
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SimplyNUC |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | N-Series |
| Processor Model | N95 |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 3.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 36 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | i225-V |
| LAN Manufacturer | Intel |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | Stereo |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | SimplyNUC |