Unmatched Performance for Modern Business
Onyx is the latest and greatest in ultra-small form factor compute power from Simply NUC, driving unmatched performance for modern business from the desk to the edge to the cloud and back. Powered by Intel's 13th Gen Raptor Lake 13900H processor and kept cool with Simply NUC's Dual Exhaust Cooling solution, the Onyx NUC features a Core i9 option on the high-end, a new performance level never achieved before in a 4x4 chassis. With support for up to 64GB of DDR5-5600 memory, up to 16TB of storage, and off-the-charts benchmark results, Onyx delivers all the power, without the tower.
Onyx - Defined by You, Built for You
Onyx may be a Simply NUC product, but it was defined by our customers, and built to meet your needs, with key features like dual HDMI 2.1, dual USB 4.0 Type-C, and a 2.5Gb Ethernet port to name a few. The Onyx NUC gives you the ability to expand its feature set to match your specific usage needs, with a rear I/O expansion panel on the full height chassis and a replaceable lid, giving you a plethora of additional I/O options such as USB, HDMI, LAN, or serial ports. From office workstations, to on-prem heavy edge computing, to robotics and sophisticated IoT networks, Onyx v9 has the flexibility and performance options to perfectly serve your usage requirements.
Performance with Uncompromised Security and Reliability
Powered by Intel's 13th Gen Raptor Lake 13900H processor, featuring 14 cores and 20 threads, Onyx packs outsized performance into a small chassis. Raptor Lake processors feature Intel Thread Director, using machine learning to schedule tasks on the right core at the right time, preventing background tasks from slowing you down, and keeping the focus on the primary workload. Select Onyx SKUs also feature Intel vPro technology allowing for remote management of your 24x7 tested computer fleet and secure communications across networks. Upgrade to Onyx v9 today, and enjoy uncompromised and highly reliable processing power.
- Core i9 processor delivers high-efficiency performance for fast and consistent productivity across tasks
- 8 GB memory delivers the capacity and speed required to run complex applications with consistent and responsive performance
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Intel Iris Xe Graphics shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Wireless LAN enables seamless connectivity with reliable signal strength, supporting high-speed internet access
- Ultra Small form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- Bluetooth enabl
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SimplyNUC |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Model | i9-13900H |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5.40 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | i225-V |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports (Fron | 1 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ultra Small |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | SimplyNUC |











