Simply NUC Business NUC - NUC13OXi5/v5 and NUC13OXKi5/v5 | Unmatched Performance for Modern Business
Onyx is the latest and greatest in ultra-small form factor compute power from Simply NUC, driving unmatched performance for modern business from the desk to the edge to the cloud and back. Powered by Intel's 13th Gen Raptor Lake 13500H processor and kept cool with Simply NUC's Dual Exhaust Cooling solution, Onyx has support for up to 64GB of DDR5-5200 memory, up to 16TB of storage, and off-the-charts benchmark results, delivering all the power, without the tower.
Onyx - Defined by You,
Built for You Onyx may be a Simply NUC product, but it was defined by our customers, and built to meet your needs, with key features like dual HDMI 2.1, dual USB 4.0 Type-C, and a 2.5Gb Ethernet port to name a few. The Onyx NUC gives you the ability to expand its feature set to match your specific usage needs, with a rear I/O expansion panel on the full height chassis and a replaceable lid, giving you a plethora of additional I/O options such as USB, HDMI, LAN, or serial ports. From office workstations, to on-prem heavy edge computing, to robotics and sophisticated IoT networks, Onyx i5 has the flexibility and performance options to perfectly serve your usage requirements.
Performance with Uncompromised Security and Reliability
Powered by Intel's 13th Gen Raptor Lake 13500H processor, featuring 12 cores and 16 threads, Onyx packs outsized performance into a small chassis. Raptor Lake processors feature Intel Thread Director, using machine learning to schedule tasks on the right core at the right time, preventing background tasks from slowing you down, and keeping the focus on the primary workload. Select Onyx SKUs also feature Intel vPro technology allowing for remote management of your 24x7 tested computer fleet and secure communications across networks. Upgrade to Onyx i5 today, and enjoy uncompromised and highly reliable processing power.
- 8 GB memory delivers the bandwidth and responsiveness needed to run intensive programs while maintaining smooth multitasking
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Intel Iris Xe Graphics shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Wireless LAN enables fast wireless connectivity for quicker data sharing and improved network efficiency
- Small Form Factor form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- Bluetooth offers low-power wireless data transfer using energy-efficient protocols designed to extend battery life and m
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SimplyNUC |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-13500H |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5200 MHz |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | i225-V |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports (Fron | 1 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | SimplyNUC |









