The Compact Powerhouse for Secure AI-Driven Computing
The ASUS NUC 15 Pro Cyber Canyon is a compact, high-performance mini PC designed for professionals, creators, and AI-driven workloads.
- With more hardware, desktop computer offers fast and more reliably efficient performance
- Core 5 2.20 ghz processor delivers the performance to explore new things, expand your excitement and experience
- Windows 11 Pro OS makes you more productive and creative
- 512 GB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents
- 16 GB of memory to get a remarkable gaming experience
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN to offer maximum productivity
- Tool-less Access feature for maximum productivity with added dependability
- Mini PC form factor provides maximum usability with a small and lightweight footprint with lots of ports for add-ons
- Bluetooth effectively avoids interference from other wireless devices to ensure dependable connectivity
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SimplyNUC |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 5 |
| Processor Model | 210H |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Manufacturer | Intel |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Typ | 1 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Sound System | 7.1 Surround Sound |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | SimplyNUC |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





