Top-Tier Performance in a Cool, Silent, and Small Form Factor
The NUC13ANFi3, Arena Canyon Porcoolpine, blends the power of Intel's 13th Gen Core i3-1315U Processor with the reliability of no moving parts in a robust and rugged fanless chassis, enabling use in harsher environments or a silent desktop experience. The Rugged NUC 13 Pro i3 delivers outsized performance in a small form factor with the latest in technology, from Intel's 13th Gen Raptor Lake processors to Thunderbolt 4 and Wi-Fi 6E, delivering top-tier performance for the office, field, and factory
Feature Rich and Adaptable
The Rugged NUC 13 Pro i3 is a feature-rich device with a plethora of I/O options, equipped with dual HDMI 2.1 ports, dual Thunderbolt 4, and four USB-A ports as standard. Further expand the functionality of your unit via the rear expansion panel, making the Arena Canyon Porcoolpine adaptable to your specific use case
- Intel Core i3 1.30 GHz processor delivers fast, responsive performance with intelligent multitasking so you can run multiple apps without slowdown
- 8 GB memory delivers the bandwidth and responsiveness needed to run intensive programs while maintaining smooth multitasking
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Windows 11 Pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Intel Iris Xe Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Small Form Factor form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- i3-1315U processor model ensures responsive performance and efficient data handling for smooth multitasking
- Lets you conveniently connect to t
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SimplyNUC |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-1315U |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| LAN Model | i226V |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | SimplyNUC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









