The New Standard of Innovation-Driven Performance
Moonstone is a 4x4 mini PC packed with features, from its AMD Ryzen™ 7735U processor to its RDNA2- based Radeon™ 680M Graphics, whether you are working, gaming or relaxing, Moonstone will give you top-tier performance, all day long. Moonstone supports up to 64GB of DDR5-4800 high-speed RAM and up to 16TB of storage, helping you increase your computing output while keeping a minimal footprint on both your desk and your energy bill. AMD's new 7735U processor with Simply NUC's new Dual Exhaust Cooling solution will keep your Moonstone mini PC at its maximum potential with minimal thermals, no matter the task.
Enhanced I/O and Crystal Clear Graphics
Moonstone harnesses the Radeon™ 680M graphics to give you the best visual experience possible from a small form factor PC, with features like DirectX® 12 Ultimate allowing things like ray tracing and AMD FidelityFX, an open-source image quality toolkit, both to expand and enhance both your graphics-heavy workloads and gaming experiences. Moonstone also features dual HDMI 2.1 ports and dual USB-C with AltDP ports, allowing crystal clear graphics on up to four 4K displays or a single 8K display to get the most out of your system. Connect all your peripherals to your Moonstone system with its four USB-A ports, 2.5Gb LAN port and dual USB-C ports. If that isn't enough then further expand your Moonstone system with its replaceable lid or expansion panel for additional I/O to help you break free from USB hubs.
Launching your PC Performance to the Moon
AMD's Zen3+ architecture offers you 8 cores with 16 threads of computing power, without drawing too much energy thanks to the new from the ground up power management redesign, allowing Moonstone to put unused cores to sleep to prevent excess power draw. These cores can then be booted back up within a millisecond, allowing an uninterrupted experience while keeping your energy costs down. Upgrade your compute power today and enjoy earth-shattering results, with Moonstone.
- Ryzen 7 processor delivers high-efficiency performance for fast and consistent productivity across tasks
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- AMD Radeon 680M Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Wireless LAN enables fast wireless connectivity for quicker data sharing and improved network efficiency
- Small Form Factor form factor simplifies setup and daily interaction through a space-efficient layout
- Bluetooth ensures stable wireless communicatio
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SimplyNUC |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 7735U |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.75 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 680M Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | i225-V |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports (Fron | 1 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | SimplyNUC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









