The New Standard of Innovation-Driven Performance
Moonstone is a 4x4 mini PC packed with features, from its AMD Ryzen™ 7535U processor to its RDNA2-based Radeon™ 660M Graphics, whether you are working, gaming or relaxing, Moonstone will give you top-tier performance, all day long. Moonstone supports up to 96GB of DDR5-4800 high-speed RAM and up to 16TB of storage, helping you increase your computing output while keeping a minimal footprint on both your desk and your energy bill. AMD's new 7535U processor with Simply NUC's new Dual Exhaust Cooling solution will keep your Moonstone mini PC at its maximum potential with minimal thermals, no matter the task.
Enhanced I/O and Crystal Clear Graphics
Moonstone harnesses the Radeon™ 660M graphics to give you the best visual experience possible from a small form factor PC, with features like DirectX® 12 Ultimate allowing things like ray tracing and AMD FidelityFX, an open-source image quality toolkit, both to expand and enhance both your graphics-heavy workloads and gaming experiences. Moonstone also features dual HDMI 2.1 ports and dual USB-C with Alt-DP ports, allowing crystal clear graphics on up to four 4K displays or a single 8K display to get the most out of your system. Connect all your peripherals to your Moonstone system with its four USB-A ports, 2.5Gb LAN port and dual USB-C ports. If that isn't enough then further expand your Moonstone system with its replaceable lid or expansion panel (Full chassis only) for additional I/O to help you break free from USB hubs.
Launching your PC Performance to the Moon
AMD's Zen3+ architecture offers you 6 cores with 12 threads of computing power, without drawing too much energy thanks to the new from the ground up power management redesign, allowing Moonstone to put unused cores to sleep to prevent excess power draw. These cores can then be booted back up within a millisecond, allowing an uninterrupted experience while keeping your energy costs down. Upgrade your compute power today and enjoy earth-shattering results, with Moonstone.
- Ryzen 7 2.90 GHz processor delivers responsive computing power designed to support creative exploration and immersive digital experiences across everyday tasks
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps simultaneously without lag, even during heavy multitasking sessions
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Windows 11 Pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- AMD Radeon 660M Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Wireless LAN enables fast wireless connectivity for quicker data sharing and improved network efficiency
- Mini PC form factor offers a compact, lightweight footprint with multiple I/O ports, enabling flexible peripheral expansion
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SimplyNUC |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 7 |
| Processor Model | 7535U |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.55 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 660M Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Maximum Memory Supported | 96 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | i225-V |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 2.0 Ports (Fron | 1 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | SimplyNUC |

