Cost-Effective Performance, in a SpaceSaving Form Factor
The Everglades 2 NUC from Simply NUC comes equipped with an Intel Jasper Lake Celeron® N5105 processor, providing reliable, costeffective performance in a lightweight, space-saving form factor. making it perfect for many usages. Despite its small size, Everglades 2 is loaded with I/O. From its two HDMI ports and single DisplayPort to its six Type-A and single TypeC USB ports, Everglades 2 supports all the peripherals you need to get the job done.
Rugged, Reliable, and Robust
Thanks to its rugged, fanless chassis, and a plethora of I/O options and storage capabilities, Everglades 2 is ideal for both indoor and outdoor deployments, such as kiosks, intelligent vending, digital signage, and much more! Further enhance your Everglades 2 NUC with the optional PoE+ kit, allowing you to streamline your deployment without sacrificing performance or functionality, and providing you with a rugged, reliable, and robust system.
Feature-Rich & Highly Customizable
Fitted with dual 1Gb LAN ports as well as Intel AC7265 dualband Wi-Fi with Bluetooth 4.2, Everglades 2 provides flexibility and reliability when connecting to your networks. Everglades 2 is a feature-rich rugged system with plenty of customizability to meet your exact specifications, so upgrade your IT infrastructure with an Everglades 2 Rugged NUC today.
- Delivers responsive everyday performance with Intel Celeron 2 GHz processor designed for basic multitasking and energy-efficient computing
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Intel UHD Graphics 600 shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Wireless LAN enables seamless connectivity with reliable signal strength, supporting high-speed internet access
- Supports high-speed data transfer and power delivery through USB Type-C for streamlined connectivity and
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SimplyNUC |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N5105 |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 2.90 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 600 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | RTL8111H |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 2 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | SimplyNUC |

