Top-Tier Performance for the Home and Office
Introducing Arena Canyon, the NUC 13 Pro from Intel and the latest addition to Simply NUC's 4x4 business NUC lineup. Arena Canyon offers the perfect combination of size, performance, reliability, and versatility needed to drive modern businesses. The NUC 13 Pro delivers outsized performance in its 4x4 form factor with the latest in technology, from Intel's 13th Gen Raptor Lake 1340P processor to Thunderbolt 4 and Wi-Fi 6E, delivering top-tier performance for the home and office.
Protected and Productive, 24/7
The NUC 13 Pro i5 is a featurerich device with a plethora of I/O options, equipped with dual HDMI 2.1 ports, dual Thunderbolt 4, and four USB-A ports as standard. Further expand the functionality of your unit via the rear expansion panel on the H SKUs and the replaceable lid on both the H and K models, making Arena Canyon adaptable to your specific use case. Select Arena Canyon SKUs comes with Intel vPro technology, making it ideal for office deployments with its remote manageability and added hardware-level security features. From performing remote updates to securing your files from intrusion, the NUC 13 Pro will keep you protected and productive, 24/7.
A Clean, Seamless, and Powerful Mini PC Experience
Networking is a breeze with Arena Canyon's 2.5Gb LAN port and can be expanded on the H SKU to add an additional 2.5Gb port via the rear expansion panel, allowing connection redundancy and increased networking capabilities, with the added perk of an additional two USB 2.0 ports. Not a fan of cables? No problem. Arena Canyon comes equipped with WiFi 6E and Bluetooth 5.3, allowing you to ditch the cables to get a clean, seamless, and powerful mini PC experience.
- 8 GB memory delivers the capacity and speed required to run complex applications with consistent and responsive performance
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Intel Iris Xe Graphics shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Wireless LAN enables seamless connectivity with reliable signal strength, supporting high-speed internet access
- Mini PC form factor maximizes space efficiency with low-power hardware, ideal for energy-conscious and compact workspaces
- Bluetooth enables wireless connectivity with support for device pairing, data transfer, and over-the-ai
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SimplyNUC |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1340P |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | i226V |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | SimplyNUC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









