| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | Full HD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Receiver Width | 4.56" |
| Receiver Weight (Approximate) | 3.84 oz |
| Receiver Height | 0.93" |
| Receiver Depth | 2.38" |
| Transmitter Depth | 4.43" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Transmitter Height | 0.63" |
| Transmitter Width | 2.27" |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 32.81 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 2 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Outputs | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG Wireless USB-C Video Hub Extender 1080p - 32Ft - Transmit HDMI Video Signal From a USB-C Enabled Computer - Extend multiple connection ports (such as HDMI/VGA/USB 3.1/SD/ Micro SD) to your USB-C computer with DisplayPort Alt-mode or Thunderbolt 3 through 20-second automatic pairing wireless technology - TX support USB-A 5Gbps / SD/Micro SD up to 2TB capacity and 104Mbps transfer data - RX support HDMI output or VGA with 3.5mm Audio output and USB-C power input - 2 years warranty
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













