SIIG's Wireless 1080P HDMI Video Kit - Mid-Range is designed to transmit HDMI audio/video signals wirelessly up to 165ft from a HDMI source to a remote display in line-of-sight environment. Full HD 1080p resolution is supported to deliver crystal clear images/videos. It also features built-in IR signal extension to enable remote controlling your source device. This wireless HDMI video kit is easy to setup, no software installation is required. It is an excellent HDMI extender solution for home entertainment, showroom and many more digital signage applications to wirelessly broadcast HDMI signals from a Blu-ray player, Set-top box, AV receiver, Cable/Satellite box or computer system to a remote display, saving the cost and time on cable or wire installation.
- Storage humidity: 0% - 95% RH (non-condensing)
- Operating humidity: 10% - 85% RH
- Operating temperature: 32 to 104 degrees F
- Storage temperature: -4 to 158 degrees F
- Environmental conditions:
- Wall-mountable metal housing design provides multiple placement options for optimal signal broadcast or reception angles
- Plug-n-play installation, no software installation or Wi-Fi connection required
- Built-in IR signal extension feature allows you to control the playback device remotely
- Works with most HDMI equipped devices including Blu-ray players, Set-top boxes, AV receivers, Cable/Satellite boxes and computer systems
- Supports high-definition vivid video up 1080p@60Hz
- No complicated cable or wire installation needed
- Ideal solution to quickly setup your home entertainment system or remote display in apartments, condos and where wiring is prohibited, also great for digital signage, POP for small business office and showrooms
- Transmits HDMI A/V signals wirelessly up to 165ft through line-of-sight environment
- Compatible with HDMI 1.3 and HDCP 1.2 (High-bandwidth Digital Content Protection)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | Full HD |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI Out | Yes |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 2.33 lb |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Transmitter Depth | 5.41" |
| Transmitter Height | 1.21" |
| Transmitter Width | 7.69" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 165 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |















