Quickly adds WiFi 6 and Bluetooth 5 connectivity through an available PCI Express slot to server or desktop systems
- Quickly adds WiFi 6 and Bluetooth 5 wireless connectivity through an available PCI Express slot to server or desktop systems
- Wi-Fi 6 provides Gigabit wireless speed and dramatically improves wireless coverage at home and work environments
- Supports the new WPA3 security feature, enabling next-generation authentication and military-grade encryption
- Supports speeds up to 2.4G Mbps on 5 GHz or 574 Mbps on 2.4 GHz dual band data rate
- MIMO technology effectively improves signal gain when multiple users are sending and receiving at the same time
- Delivers 80MHz to 160MHz, double throughput, ultra-low latency, and uninterrupted connectivity
- Works with all current Wi-Fi routers and backward compatible with 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi standards
- Bluetooth 5 provide 4 times the coverge range over Bluetooth 4.2 and enhances data broadcasting, enabling seamless services such as location-based services plus simpler pairing of Bluetooth devices. Note: Bluetooth operation requires connecting the included USB cable between the adapter card and your motherboard's 4pin USB header
- Supports all PCIe standards, PCIe x1 bus connector installs into any size PCI Express slot
- Fits both standard and low profile system chassis with the included full height and spare low profile brackets
- Quickly adds WiFi 6 and Bluetooth 5 wireless connectivity through an available PCI Express slot to server or desktop systems
- Wi-Fi 6 provides Gigabit wireless speed and dramatically improves wireless coverage at home and work environments
- Supports the new WPA3 security feature, enabling next-generation authentication and military-grade encryption
- Supports speeds up to 2.4G Mbps on 5 GHz or 574 Mbps on 2.4 GHz dual band data rate
- MIMO technology effectively improves signal gain when multiple users are sending and receiving at the same time
- Delivers 80MHz to 160MHz, double throughput, ultra-low latency, and uninterrupted connectivity
- Works with all current Wi-Fi routers and backward compatible with 802.11a/b/g/n/ac Wi-Fi standards
- Bluetooth 5 provide 4 times the coverge range over Bluetooth 4.2 and enhances data broadcasting, enabling seamless services such as location-based services plus simpler pairing of Bluetooth devices.
- Supports all PCIe standards, PCIe x1 bus connector installs into any size PCI Express
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| ISM Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Band | Yes |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Wireless Transmission Speed | 2.93 Gbit/s |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 5.43" |
| Shipping Width | 1.30" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Shipping Depth | 7.28" |
| Form Factor | Plug-in Card |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 2.1 x1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
SIIG WiFi 6 Dual Band Ethernet PCIe Card - AX3000 - Delivers 80MHz to 160MHz, Ultra-Low Latency
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











