SIIG's VGA & Audio Long Range CAT5 Extender with Auto-Tuned & Auto-Deskew extends VGA and audio signals over an economical CAT5e/6 cable. It maintains signal integrity of up to 984ft (300m) and supports RGB auto-tuned and auto de-skew functions. It provides a solution to enable long-range connections between devices such as HDTVs, DVD players/recorders, computer systems, gaming systems, digital cable/satellite boxes and AV receivers while maintaining signal strength and superior video quality to enhance your digital signage capability.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | SIIG |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Modes | WUXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Headphone | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Input Devices Suppo | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Transmitter Weight (Approxima | 8.64 oz |
| Transmitter Depth | 1.06" |
| Transmitter Height | 2.64" |
| Transmitter Width | 4.96" |
| General Features | |
|---|---|
| Number of Output Devices Supp | 1 |
| Maximum Operating Distance | 984.25 ft |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Video Ports | |
|---|---|
| Number of VGA Inputs | 1 |
| VGA In | Yes |
| VGA Out | Yes |
| Number of VGA Outputs | 2 |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Cables | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |













